بررسی اختلافات در خصوص تعیین قیمت خودرو و کامیون از سوی کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری

در این مقاله نحوه قیمت گذاری انواع خودرو و کامیون را بررسی می کنیم و شما را با انواع قیمت گذاری ها و شرایط آن و همچنین مشکلات آن آشنا میکنیم .قیمت خودرو تصادفی را بررسی می کنیم و همچنین شما میتوانید با کارشناس مربوطه یعنی کارشناس وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات آشنا و در صورت داشتن اختلاف بر قیمت گذاری وسایل موتوری، این مشکل را از این طریق حل کنید. ابتدا نحوه قیمت گذاری خودرو برای خوانندگان شرح داده می شود.

بسیاری از افراد اقدام به خرید و فروش خودرو می‌کنند اما بعد از مدتی و یا پس از آن متوجه مشکلاتی در آن می‌شوند. این مشکلات می‌تواند تصادفی بودن خودرو، تعویضی بودن بدنه آن، مشکل داشتن موتور و یا سایر مشکلات رایج در خودرو‌ها باشد. کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات نیز در خصوص بعضی از مشکلات رایج در این حوزه اظهار نظر می‌کند.

یکی از پر طرفدار ترین و بیشترین خرید و فروش های بازار همان خرید و فروش این کالا ها یعنی وسایل نقلیه است. سالانه نزدیک یک میلیون خودرو به چرخه وسایل نقیله موتوری کشور افزوده می شود و بسیاری هم از این چرخه خارج می شود. در این بین حدود 20 میلیون خودرو در کشور در حال تردد هستند. سالانه تعداد بسیار زیادی خودرو در کشور در حال معامله است و تعیین قیمت خودرو و کامیون، بسیار مورد توجه است. نحوه قیمت گذاری در خودرو و کامیون با هم متفاوت است ولی پایه اصلی آن ها یکی است . فاکتور هایی که باعث تعیین قیمت خودرو و کامیون می شوند در تمام دنیا شامل نوع خودرو، سال تولید خودرو، کارکرد خودرو، تصادفات و سلامت بدنه خودرو، سلامت فنی خودرو و یک سری المان های کوچکتر است. برای بررسی هر کدام از این موارد ما می توانیم یک بررسی کلی انجام دهیم . در نهایت همه موارد زیر می تواند قیمت یک خودرو یا کامیون را مشخص کند.

نوع خودرو می تواند تعیین کننده قیمت خودرو باشد. این که خودرو ساخت چه کشوری باشد و یا این که چه استاندارد های جهانی را داشته باشد هم میتواند بسیار تاثیرگذار باشد.

معمولا در صنعت خودرو از یک مدل خودرو چند گزینه اپشن دار و غیر آپشن دار تولید می شود. که در تعیین قیمت خودرو تاثیر گذار است . همچنین نوع خودرو مانند خودروی سدان و یا suv  یا خودرو های سدان در قیمت خودرو موثر است.

همچنین در مورد سال ساخت خودرو با توجه به نوع خودرو یا کامیون ، هر ساله یک مقدار از قیمت خودرو کاسته می شود. این کاهش قیمت در ابتدا بیشتر بوده. به این معنی که خودروی تازه تولید شده با خودروی یک سال کارکرده اختلاف زیادی ایجاد خواهد کرد زیرا در این  یک سال خودرو از گارانتی و صفر بودن خارج شده است.

اما مهم ترین مسئله در تعیین قیمت خودرو و تعیین قیمت کامیون بررسی سلامت بدنه یا همان تصادفی بودن یا نبودن آن می باشد. خودروی تصادفی همواره یک سری مشکلات دارد که شاید حتی بعد از تعییرات هم آن مشکلات قابل حل شدن نباشد. به عنوان مثال خودرویی که از جلو یا به عبارتی از قسمت موتوری دچار تصادف شود افت قیمت شدیدتری نسبت به قسسمت های جانبی خواهد داشت . همچنین در تعیین قیمت خودروی تصادفی شاسی های خودرو یکی از اساسی ترین موارد است. خودرویی که شاسی آن شکسته شده باشد یا جوش خورده باشد معمولا در تعادل در سرعت های بالا دچار مشکل است . به همین دلیل خریدار زیادی هم ندارد و با قیمت های بسیار پایین تر خرید و فروش می شود . در مورد تصادفات خودرو به میزان رنگ شدگی آن توجه می کنند و هر چه خودرو از مقدار بیشتری رنگ شدگی استفاده کند قیمتش هم به نسبت پایین تر خواهد آمد. به این صورت که خودرو هایی که سقفشان رنگ شدگی داشته باشد یعنی دچار تصادفات شدیدی شده اند و خودرو به اصطلاح چپ شده است . خودرو های دور رنگ هم به همین حالت می مانند. کارشناس رنگ می تواند به خوبی تشخیص دهد که چه مقدار از یک خودرو دچار رنگ شدگی است و کجا ها صرفا تصادف شده. این کارشناسان با دستگاه های مهندسی و تخصصی  بدنه را مورد بازبینی قرار می دهند.

سلامت فنی و موتوری خودرو هم شامل مواردی همچون کشش و شتاب خودرو، صدای عادی خودرو، عدم روغن ریزی و الودگی و ... است. کارشناسان متخصص می توانند در این رابطه بهتر نظر دهند . همچنین دستگاه هایی برای یافتن ایراد های موتوری به اسم دیاک هم کمک کننده هستند. موتور هایی که در وضعیت نامطلوبی قرار داشته باشند از صدای بیشتر و کشش کمتری برخورداند . همچنین نحوه تعویض دنده ها هم اگر خوب باشد به معنی سلامتی گیرباکس خواهد بود.

آپشن هایی ماانند لوازم جانبی خودرو و همچنین سلامت قطعات خودرو هم تاثیرگذار است. مثلا لاستیک های خودرو اگر تازه باشد و آج های آن از بین نرفته باشد قیمت بیشتری را تعیین میکند و یا اگر خودرو بیمه داشته باشد هزینه بیمه یک سال به قیمت خودرو اضافه می شود.

لوازم دیگر مانند سیستم صوتی و آپشن هایی مانند صندلی های الکتریکی و یا اپشن های حرکتی مثل کروز کنترول و ... نیز می تواند بر قیمت خودرو موثر  باشد.

در مورد کامیون ها علاوه بر موارد زیر یک سری المان های دیگر هم موجود است. مانند سلامت کابین کامیون یا نوع اتاقک پشتی یا تریلی . همچنین مقدار تناژ قابل حمل کامیون بسیار مهم است . ولی در کنار همه این ها قیمت کامیون ها بیشتر از عرف بازار تبعیت میکند و نیاز به کارشناسی دارد .

همواره در بررسی مقدار هزینه های لازم خودرو یا کامیون ، این هزینه ها از قیمت نهایی خودرو کاسته می شوند یا این که فروشنده خود تعمیرات لازم را انجام داده و ماشین را به قیمت روز می فروشد.

موارد بالا جزو قیمت گذاری می باشد و به صورت واقعی همگی قابل اعمال است ولی تعیین همه موارد بالا برای قیمت گذاری خودرو و کامیون امری دشوار است و نیاز به تخصص و دانش بالایی دارد. این که متخصص از نوع رنگ شدگی ماشین اگاهی داشته باشد و یا از خودرو بتواند تست فنی بگیرد . همه این موارد با هم امر راحتی نیست. به همین دلیل ما به افرادی که در این زمینه دچار مشکل هستند پیشنهاد می کنیم با کارشناس وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات تماس بگیرند و از این طریق اختلافات در قیمت گذاری خودرو را آسان کنند.

اگر در تعیین قیمت خودرو مشکل دارید و بعد از معامله دچار اختلافاتی بودید یا همچنین به دلایلی خودرو شما باید ارزیابی قیمت شود و شما از نحوه قیمت گذاری رضایت ندارید کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات می تواند گزینه مناسبی برای کم به شما باشد.