نظر کارشناس دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات در مورد تعیین میزان خسارات

نظر کارشناس دادگستری رشته وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات در مورد تعیین میزان خسارات

کارشناسان دادگستری در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارند و بیشترین تلاش خود را برای ارائه نظرات کارشناسی دقیق و حساب‌شده ارائه می‌دهند. یکی از حوزه‌های حساس و حیاتی‌ که کارشناسان دادگستری در آن اظهار نظر می‌کند، امور مربوط به وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات است. کارشناسان این حوزه در مسائل متعدد و مختلفی در رابطه با تصادفات و وسایل نقلیه ورود می‌کند و در واقع صلاحیت‌های گوناگونی دارند که یکی از این صلاحیت‌‌ها، تعیین میزان خساراتی است که متوجه وسائط نقلیه موتوری زمینی می‌شود.

تعیین میزان خسارات وسائط نقلیه موتوری زمینی

امروز خودرو به یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش زندگی بشر تبدیل شده است و از این رو بسیاری می‌کوشند که از این وسیله استفاده کنند و اسباب آسایش و آرامش بیشتر خود را فراهم نمایند و همین دلیل موجب افزایش روزافزون تعداد خودروها و در پی آن ترافیک بالا، تصادفات متعدد و آسیب رسیدن به این گونه وسائط نقلیه می‌گردد. یکی از مهم‌ترین علت‌های تصادفات بالا، عدم وجود فرهنگ رانندگی و بی‌توجهی به نکات ایمنی در حین رانندگی (رانندگی تدافعی) است.

یکی از صلاحیت‌های اصلی کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات، برآورد میزان خساراتی است که به وسائط نقلیه وارد می‌شود. کارشناس رسمی وسائط نقلیه موتوری زمینی، برای اینکه بتواند خسارات و آسیب‌های ناشی از تصادفات و همچنین آسیب‌های وارده به وسائط نقلیه را تشخیص دهد به نکات و قواعد خاصی توجه می‌کند که از پیش در آیین‌نامه‌ و قواعد این رشته تبیین شده است که به چند مورد از آنها به شکلی کاملا مفهوم اشاره می‌شود:

  • در صورتی که خسارتی مالی یا جانی ایجاد گردد، پزشکی قانونی، خسارات جانی را تشخیص می‌دهد و به مراجع قضا اعلام می‌کند. سپس مراجع قضایی میزان آسیب را محاسبه می‌کنند و برابر قانون مجازات اسلامی، نظر خود را اعمال می‌کنند.
  • چنانچه وسائط نقلیه دیگر قابل استفاده نباشد، کارشناس رسمی وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات ارزش عرفی این وسیله قبل از تصادف را محاسبه می‌کند و ارزش لاشه آن تقویم می‌شود و در نتیجه مابها التفاوت خسارت محسوب می‌شود.
  • اگر وسیله نقلیه زمینه قابل تعمیر باشد، کارشناس رسمی تصادفات قطعات تعویضی را مشخص می‌کند و تعمیرات از هم جدا می‌شود و حتی هزینه مربوط به نصب و دستمزد مکانیک محاسبه می‌شود و به دادگاه اعلام می‌گردد.
  • در صورتی که در قرارهای صادرشده، افت قیمت هم مد نظر باشد، باید استهلاک خودرو هم لحاظ شود و محاسبه گردد.

به طور خلاصه کارشناس دادگستری تصادفات دو کار مهم را در زمینه تعیین خسارات انجام می‌دهد:

  • کارشناس تصادفات نقاطی که در آنها ایراد و ضعف می‌بیند را تشخص می‌دهد و اعلام می‌کند. حتی این فرد تمامی عیوبی که پتانسیل ایجاد خطر را دارد را هم آنالیز می‌کند تا حتی الامکان از ایجاد خسارات مالی و جانی جلوگیزی شود.
  • کارشناس رسمی دادگستری در حوزه تصادفات، مشخصات فنی وسائط نقلیه را بررسی می‌کند و آن را با مستندات مربوط انطباق می‌دهد تا از اصالت آن وسیله اطمینان حاصل نماید. در صورتی که این اصالت از بین رفته باشد، زمان و چگونگی این کار مشخص می‌شود تا اقدامات لازم در این زمینه به وسیله مراجع ذی‌ربط اعمال گردد.